O nas

W maju 2016 roku po praskiej stronie Wisły poznaliśmy grupę młodych rzemieślników z zagłębia rękodzielników i artystów na terenie przy ulicy Podskarbińskiej 32/34, obecnie już nieistniejącego. To oni wprowadzili nas w mikrokosmos pełen precyzyjnie wykonanych, estetycznych wyrobów, pokazali warsztaty i opowiedzieli o swoich zajęciach. Zaprosili do świata innego od naszej codzienności. Pozwolili zwolnić na chwilę, rozejrzeć się wokół i docenić piękno przedmiotów, które z imponującą starannością tworzą rękoma i z wykorzystaniem podstawowych narzędzi. Zainteresowali nas zjawiskiem Nowej Fali Rzemiosła. Tak się zaczęło – powstał pomysł na Projekt Pracownie.

Projekt Pracownie to inicjatywa grupy miłośników rzemiosła. Strona, na której pokazujemy warsztaty osób zajmujących się rękodziełem. Opowiadamy historie o ludziach, którzy zainspirowali nas do odwiedzania kolejnych lokalizacji, i zachęcamy do pogłębiania wiedzy na temat tradycyjnych metod wytwarzania.

Poznaj nasz zespół!

Wywiady i artykuły: Małgorzata Herman, Karolina Malczewska
Foto: Magda Woźnica, Karolina Lewandowska, Radek Zawadzki, Krzysiek Jedynak
Ilustracje: Weronika Reroń
Wsparcie techniczne: Piotr Niemirski

Dziękujemy Gawłowi Aleksandrowiczowi (Endemit Pracownia), Marcie Kwintal (Cztery Deski pracownia stolarska)
i Miłce Świtalskiej za wiarę w przedsięwzięcie, pomoc na początku działalności i kontakty do pierwszych rzemieślników! Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Aleksandry Berki i Izy Sykut za pomoc w redakcji wywiadów.

Poniżej rysunek Weroniki, który powstał podczas pierwszego spotkania z rzemieślnikami i osobami zaangażowanymi w projekt. Dla nas to obrazek prezentujący początek przygody. Chcielibyśmy, żebyście uczestniczyli w niej razem z nami. Weźcie Projekt Pracownie na warsztat!

Serdecznie zapraszamy do lektury i oglądania zdjęć oraz zgłaszania swoich pomysłów na materiały!