INSTYTUCJE KULTURALNE I MIEJSKIE

Projekt Pracownie_wystawy

Współpracujemy z instytucjami kultury i organizacjami, które promują rzemiosło i deklarują chęć wspierania współczesnych ręcznych wytwórców. Produkujemy wystawy, wykonujemy zdjęcia, przygotowujemy reportaże, piszemy artykuły i bierzemy udział w wydarzeniach dotyczących tradycyjnych technik wytwarzania i pracy rzemieślników.

Dotychczasowe projekty:

1. URODZINY PROJEKTU PRACOWNIE W OTWARTEJ PRACOWNI JAZDÓW
Relacja z wydarzenia >> TUTAJ <<

Z okazji naszych pierwszych urodzin, dzięki uprzejmości Otwartej Pracowni Jazdów, zorganizowaliśmy wystawę zdjęć i rysunków wykonanych w odwiedzonych warsztatach rzemieślniczych i artystycznych oraz cykl spotkań z twórcami. Rzemieślnicy – w ramach cyklu „Niedziela z rzemiosłem” – powiedzieli o specyfice swoich fachów oraz poprowadzili krótkie warsztaty związane
z uprawianym rzemiosłem.

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI
Wystawa „Oblicza nowego rzemiosła” i cykl spotkań „Niedziela z rzemiosłem”

Więcej informacji o ekspozycji >> TUTAJ <<

„Muzeum Warszawskiej Pragi realizuje program Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy, prowadzi badania i działania na temat dziedzictwa i współczesnego rzemiosła. W ramach tego programu została nawiązana współpraca z inicjatywą Projekt Pracownie. W 2019 roku w Muzeum odbyła się wystawa fotograficzna Oblicza nowego rzemiosła prezentująca nowych rzemieślników działających w Warszawie i poza nią. Projekt Pracownie zajął się kompleksowo organizacją tego wydarzenia zapewniając również atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i dobrym odbiorem muzealnej publiczności. Działania Projektu Pracownie przybliżają rzemiosło w sposób przystępny i kreatywny. Na uwagę zasługuje kilkuletnia praca dokumentacyjna w postaci wywiadów, relacji fotograficznych i filmowych na stronie inicjatywy. Zespół autorów z Projektu Pracownie cechuje wysoki poziom realizacji materiałów oraz profesjonalizm”.
Patrycja Lubus Sidor, p.o kierownika Muzeum Warszawskiej Pragi & Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kuratorka „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”

INSTYTUT DIZAJNU W KIELCACH
Kielecka odsłona wystawy „Oblicza nowego rzemiosła”, wystawa „Praski Sznyt” oraz wydarzenia towarzyszące obu inicjatywom

Wystawa Instytutu Dizajnu w Kielcach „Praski sznyt” prezentowała szereg działań realizowanych w ostatnich latach na rzecz rzemiosła na warszawskiej Pradze. Pokazywała efekty badań naukowych, publikacje oraz programy edukacyjne i popularyzatorskie koordynowane przez Katarzynę Chudyńską-Szuchnik z Muzeum Warszawskiej Pragi. Przedstawiała także działania rewitalizacyjne prowadzone w ramach programu na_ prawa Warszawy i propozycje nowych szyldów dla praskich warsztatów wykonane przez stowarzyszenie Traffic Design. Prezentowała m.in. projekt typograficzny „ Warszawskie kroje” zrealizowany w oparciu o stare szyldy stolicy, który powstał z inicjatywy zespołu projektantów graficznych. Przybliżała również działania naszej inicjatywy, jako aktywnych dokumentalistów poczynań współczesnych rzemieślników.

„Grupa Projekt Pracownie to dla mnie entuzjazm i profesjonalizm w jednym! Miałam przyjemność  współpracować z nimi  w 2020 roku przy okazji organizacji wystaw i wydarzeń w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Ich działania reprezentuje autentyczne zaangażowanie w sprawy rzemieślników i niezwykle rzetelne podejście w kwestii przedstawiania ich historii (lub historii bohaterów swoich wywiadów) . Są ambasadorami lokalnych marek i stoją na straży ich interesów. Portal Projekt Pracownie to zdecydowanie najlepsze miejsce w sieci, żeby poznać bliżej świat rzemiosła i dowiedzieć się więcej o manualnych technikach wytwarzania”.
Joanna Kurkiewicz, producent wystaw/ koordynator pracowni warsztatów

ZAMEK CIESZYN
Wystawa „Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła” oraz reportaż o rzemieślnikach z Cieszyna

Reportaż z Cieszyna >> TUTAJ <<

Wystawa Zamku Cieszyn była kontynuacją działań instytucji na rzecz rzemiosła. Zaprezentowane na niej wątki były podsumowaniem dyskursu toczonego pomiędzy rzemieślnikami, projektantami, przedstawicielami instytucji zajmujących się ochroną i wsparciem rzemiosła. Jej intencją było pokazanie, jak wiele kontekstów ma współczesne rzemiosło, zaznaczenie jego wymiaru gospodarczego, etycznego, społecznego. Dla usystematyzowania wątków prace rzemieślników oraz ich portrety zostały pogrupowane wokół czterech głównych tematów: nowej ekonomii, kunsztu, tożsamości i rozwoju osobistego. „Nowa ekonomia” porusza wątki związane ze równoważonym rozwojem, lokalnością, etycznym prowadzeniem biznesów rzemieślniczych. „Kunszt” dotyczy jakości pracy manualnej, pokazuje wartość eksperymentów formalnych. „Tożsamość” opowiada o tym, jak rzemieślnicy interpretują i eksplorują lokalną tradycję. „Samorozwój” przedstawia gałąź rzemiosła związaną z pracą amatorów, warsztatami, ich aspektem terapeutycznym. Przedstawione światy nie są zamkniętymi zbiorami. Większość pokazanych prac splata w sobie kilka wątków. Stąd otwarty, pluralistyczny charakter wystawy.

„Zamek Cieszyn współpracował z p. Małgorzatą Herman i Projektem Pracownie w trudnym, pandemicznym 2020 roku. Projekt Pracownie wniósł spory wkład w ubogacenie wystawy dotyczącej rzemiosła, przygotowywanej przez Zamek. Otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia autorstwa Radosława Zawadzkiego, portrety cieszyńskich rzemieślników, wykonane w sposób nie tylko bardzo profesjonalny, ale także z wielką wrażliwością i szacunkiem dla portretowanych twórców. Osoby tworzące Projekt Pracownie dały się poznać jako bardzo zaangażowane w swoją pracę i niezwykle ceniące tradycję. Mają kreatywne pomysły na jej zachowanie i promowanie, potrafią też do realizacji tego celu wykorzystywać nowoczesne technologie. Działają sprawnie, nawet w sytuacji dostosowania się do ograniczeń wywołanych przez pandemię. Zamek Cieszyn szczerze rekomenduje współpracę z Projektem Pracownie, mamy pełne przekonanie, że dzięki niej możliwe jest ubogacenie działania instytucji i lepsze pełnienie misji związanej z zachowaniem lokalnego dziedzictwa”.
Lubomira Trojan, zastępca dyrektora Zamku Cieszyn

INTERESUJE CIĘ INNA FORMA WSPÓŁPRACY? SPRAWDŹ >> TUTAJ <<

Projekt Pracownie_Instytut Dizajnu w Kielcach_Praski Sznyt
Wystawa PRASKI SZNYT w Instytucie Dizajnu w Kielcach
Splatając wątki_Projekt Pracownie w trasie_Cieszyn_fot. Rafał Soliński
SPLATAJĄC WĄTKI. KONTEKSTY NOWEGO RZEMIOSŁA w Zamku Cieszyn
Projekt Pracownie

NAPISZ DO NAS

Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Znasz rzemieślnika lub artystę, który podzieli się z nami swoim doświadczeniem, pasją? Napisz do nas!

kontakt@projektpracownie.pl Od 25 maja 2018 roku obowiązuje „RODO”, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osobowych i w sprawie swobodnego... >