Współpracujemy z instytucjami kultury i organizacjami, które promują rzemiosło i deklarują chęć wspierania współczesnych ręcznych wytwórców. Produkujemy wystawy, wykonujemy zdjęcia, przygotowujemy reportaże, piszemy artykuły i bierzemy udział w wydarzeniach dotyczących tradycyjnych technik wytwarzania i pracy rzemieślników.
Dotychczasowe projekty:
1. URODZINY PROJEKTU PRACOWNIE W OTWARTEJ PRACOWNI JAZDÓW
Relacja z wydarzenia >> TUTAJ <<
Z okazji naszych pierwszych urodzin, dzięki uprzejmości Otwartej Pracowni Jazdów, zorganizowaliśmy wystawę zdjęć i rysunków wykonanych w odwiedzonych warsztatach rzemieślniczych i artystycznych oraz cykl spotkań z twórcami. Rzemieślnicy – w ramach cyklu „Niedziela z rzemiosłem” – powiedzieli o specyfice swoich fachów oraz poprowadzili krótkie warsztaty związane z uprawianym rzemiosłem.
MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI
Wystawa „Oblicza nowego rzemiosła” i cykl spotkań „Niedziela z rzemiosłem”
Więcej informacji o ekspozycji >> TUTAJ <<
„Muzeum Warszawskiej Pragi realizuje program Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy, prowadzi badania i działania na temat dziedzictwa i współczesnego rzemiosła. W ramach tego programu została nawiązana współpraca z inicjatywą Projekt Pracownie. W 2019 roku w Muzeum odbyła się wystawa fotograficzna Oblicza nowego rzemiosła prezentująca nowych rzemieślników działających w Warszawie i poza nią. Projekt Pracownie zajął się kompleksowo organizacją tego wydarzenia zapewniając również atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i dobrym odbiorem muzealnej publiczności. Działania Projektu Pracownie przybliżają rzemiosło w sposób przystępny i kreatywny. Na uwagę zasługuje kilkuletnia praca dokumentacyjna w postaci wywiadów, relacji fotograficznych i filmowych na stronie inicjatywy. Zespół autorów z Projektu Pracownie cechuje wysoki poziom realizacji materiałów oraz profesjonalizm”.
Patrycja Lubus Sidor, p.o kierownika Muzeum Warszawskiej Pragi & Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kuratorka „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”
INSTYTUT DIZAJNU W KIELCACH
Kielecka odsłona wystawy „Oblicza nowego rzemiosła”, wystawa „Praski Sznyt” oraz wydarzenia towarzyszące obu inicjatywom
Wystawa Instytutu Dizajnu w Kielcach „Praski sznyt” prezentowała szereg działań realizowanych w ostatnich latach na rzecz rzemiosła na warszawskiej Pradze. Pokazywała efekty badań naukowych, publikacje oraz programy edukacyjne i popularyzatorskie koordynowane przez Katarzynę Chudyńską-Szuchnik z Muzeum Warszawskiej Pragi. Przedstawiała także działania rewitalizacyjne prowadzone w ramach programu na_ prawa Warszawy i propozycje nowych szyldów dla praskich warsztatów wykonane przez stowarzyszenie Traffic Design. Prezentowała m.in. projekt typograficzny „ Warszawskie kroje” zrealizowany w oparciu o stare szyldy stolicy, który powstał z inicjatywy zespołu projektantów graficznych. Przybliżała również działania naszej inicjatywy, jako aktywnych dokumentalistów poczynań współczesnych rzemieślników.
„Grupa Projekt Pracownie to dla mnie entuzjazm i profesjonalizm w jednym! Miałam przyjemność współpracować z nimi w 2020 roku przy okazji organizacji wystaw i wydarzeń w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Ich działania reprezentuje autentyczne zaangażowanie w sprawy rzemieślników i niezwykle rzetelne podejście w kwestii przedstawiania ich historii (lub historii bohaterów swoich wywiadów) . Są ambasadorami lokalnych marek i stoją na straży ich interesów. Portal Projekt Pracownie to zdecydowanie najlepsze miejsce w sieci, żeby poznać bliżej świat rzemiosła i dowiedzieć się więcej o manualnych technikach wytwarzania”.
Joanna Kurkiewicz, producent wystaw/ koordynator pracowni warsztatów
ZAMEK CIESZYN
Wystawa „Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła” oraz reportaż o rzemieślnikach z Cieszyna
Reportaż z Cieszyna >> TUTAJ <<
Wystawa Zamku Cieszyn była kontynuacją działań instytucji na rzecz rzemiosła. Zaprezentowane na niej wątki były podsumowaniem dyskursu toczonego pomiędzy rzemieślnikami, projektantami, przedstawicielami instytucji zajmujących się ochroną i wsparciem rzemiosła. Jej intencją było pokazanie, jak wiele kontekstów ma współczesne rzemiosło, zaznaczenie jego wymiaru gospodarczego, etycznego, społecznego. Dla usystematyzowania wątków prace rzemieślników oraz ich portrety zostały pogrupowane wokół czterech głównych tematów: nowej ekonomii, kunsztu, tożsamości i rozwoju osobistego. „Nowa ekonomia” porusza wątki związane ze równoważonym rozwojem, lokalnością, etycznym prowadzeniem biznesów rzemieślniczych. „Kunszt” dotyczy jakości pracy manualnej, pokazuje wartość eksperymentów formalnych. „Tożsamość” opowiada o tym, jak rzemieślnicy interpretują i eksplorują lokalną tradycję. „Samorozwój” przedstawia gałąź rzemiosła związaną z pracą amatorów, warsztatami, ich aspektem terapeutycznym. Przedstawione światy nie są zamkniętymi zbiorami. Większość pokazanych prac splata w sobie kilka wątków. Stąd otwarty, pluralistyczny charakter wystawy.
„Zamek Cieszyn współpracował z p. Małgorzatą Herman i Projektem Pracownie w trudnym, pandemicznym 2020 roku. Projekt Pracownie wniósł spory wkład w ubogacenie wystawy dotyczącej rzemiosła, przygotowywanej przez Zamek. Otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia autorstwa Radosława Zawadzkiego, portrety cieszyńskich rzemieślników, wykonane w sposób nie tylko bardzo profesjonalny, ale także z wielką wrażliwością i szacunkiem dla portretowanych twórców. Osoby tworzące Projekt Pracownie dały się poznać jako bardzo zaangażowane w swoją pracę i niezwykle ceniące tradycję. Mają kreatywne pomysły na jej zachowanie i promowanie, potrafią też do realizacji tego celu wykorzystywać nowoczesne technologie. Działają sprawnie, nawet w sytuacji dostosowania się do ograniczeń wywołanych przez pandemię. Zamek Cieszyn szczerze rekomenduje współpracę z Projektem Pracownie, mamy pełne przekonanie, że dzięki niej możliwe jest ubogacenie działania instytucji i lepsze pełnienie misji związanej z zachowaniem lokalnego dziedzictwa”.
Lubomira Trojan, zastępca dyrektora Zamku Cieszyn
MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA
Wystawa plenerowa W WARSZAWSKIEJ PRACOWNI
Materiał o ekspozycji >> TUTAJ <<
Wystawę plenerową „W Warszawskiej Pracowni” zrealizowaliśmy we współpracy z m.st. Warszawa oraz Muzeum Warszawy i zespołem SARP (PragaLAB/OpenHeritage). Ekspozycja była sposobem na zaprezentowanie profesji, które od lat towarzyszą naszej rzeczywistości. Były wśród nich stolarz, jubiler, modystka, ceramik, czy kaletnik. Na wystawie wykorzystaliśmy zdjęcia z pracowni rzemieślniczych działających na Starym Mieście, Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu i Powiślu, a także na Ochocie, Pradze Północ i Mokotowie. Część fotografii prezentowała także warsztaty znajdujące się w Wilanowie, na Targówku i Żoliborzu.
Miejsce ekspozycji: plac przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury, Warszawa
Czas trwania: 1-28 maja 2021 r.
Organizatorzy: Projekt Pracownie, m.st. Warszawa
Partnerzy: Muzeum Warszawy, SARP (PragaLAB/OpenHeritage)
Produkcja wystawy: Małgorzata Herman, Iza Sykut, Radek Zawadzki
Oprawa graficzna: Joanna Zamorowska (z wykorzystaniem ilustracji Weroniki Reroń)
Autorzy zdjęć wykorzystanych na wystawie: Karolina Lewandowska, Natalia Miedziak-Skonieczna, Marta Wróbel, Krzysiek Jedynak, Radek Zawadzki, archiwum Muzeum Warszawy
Patronat medialny: Jet Line, Radio Kampus, Magazyn Miasta
WARS SAWA JUNIOR
Wystawa plenerowa POZNAJ RZEMIOSŁO OD PODSZEWKI
Materiał o ekspozycji >> TUTAJ <<
Ideą wystawy „Poznaj Rzemiosło od Podszewki” było zwrócenie uwagi na to że rzemiosło naturalnie nas otacza. Wybraliśmy trzy materiały – tkaninę, drewno i ceramikę – i spytaliśmy pracujących w nich rzemieślników, dlaczego są one tak bardzo wyjątkowe. Staraliśmy się zwrócić uwagę na różnorodność surowców wykorzystywanych w rzemiośle. W przypadku tkaniny i drewna zależało nam na pokazaniu, jak wiele przedmiotów powstaje z ich wykorzystaniem. Tkanina poza tym, że używana w przemyśle odzieżowym, służy także do tkania kilimów i makatek oraz szycia lalek.
Miejsce ekspozycji: Pasaż Wiecha, Warszawa
Czas trwania: sierpień-wrzesień 2021
Produkcja ekspozycji: Małgorzata Herman, Iza Sykut, Radek Zawadzki
Współpraca: Wars Sawa Junior, Feblik
Oprawa graficzna: Joanna Zamorowska
Autorzy zdjęć wykorzystanych na wystawie: Natalia Miedziak-Skonieczna, Karolina Lewandowska, Radek Zawadzki, Marcin Szumowski, archiwa rzemieślników
FUNDACJA MADE IN ART
Wystawa NÓW RZEMIOSŁA
Wystawa „Nów Rzemiosła” była prezentowana w ramach Poznań Design Festival 2021. Prezentowała sylwetki członków stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Wspomniana organizacja zrzesza rzemieślników działających z całej Polsce i są wśród nich m.in. ceramicy, kowale, stolarze. Ekspozycja składała się w portretów założycieli poszczególnych pracowni, które są członkami Nowiu. Zdjęcia zostały wykonane przez fotografów Projektu Pracownie.
Miejsce ekspozycji: Galeria Zacnie, Poznań
Czas trwania: 10-18 września 2021
Produkcja ekspozycji: Małgorzata Herman, Radek Zawadzki
Na zlecenie: Fundacji Made In Art
Partnerzy: Poznań Design Festival, Galeria Zacnie, NÓW. Nowe Rzemiosło
Oprawa graficzna: Magdalena Kucharska
Autorzy zdjęć wykorzystanych na wystawie: Natalia Miedziak-Skonieczna, Karolina Lewandowska, Radek Zawadzki, archiwum rzemieślników
FUNDACJA MADE IN ART, MIASTO POZNAŃ
Poznańscy Rzemieślnicy
Wszystkie materiały zrealizowane w ramach cyklu są dostępne w zakładce WYWIADY
Poznańscy Rzemieślnicy to projekt, który zrealizowaliśmy na zlecenie Fundacji Made In Art we współpracy z poznańskim Zaułkiem Rzemiosła. To cykl reportaży z wybranych pracowni rzemieślniczych, które działają na terenie Poznania i od lat są związane z tym miastem. Celem serii było wprowadzenie odbiorców w przebieg procesu twórczego, a także pokazanie im potencjału i zaplecza lokalnych twórców. To także próba przybliżenia technik wytwórczych oraz materiałów, z których korzystają w swojej codziennej pracy przedstawiciele różnych zawodów rzemieślniczych. Ze względu na wsparcie promocyjne ze strony Poznań Design Festival w czasie rozmów z twórcami pytaliśmy ich także o interpretację hasła przewodniego wydarzenia, którym w tym roku jest ZAKORZENIENIE. Do pierwszej serii reportaży zostały zaproszone 4 poznańskie pracownie: Reklama NEONY Piotr Heinze, Hadaki, Sir B. Fancy Buttons, Introligatornia Lewandowscy.
Realizacja: Małgorzata Herman i Radek Zawadzki
Na zlecenie Fundacji Made In Art
Koordynacja projektu: Andżelika Jabłońska
Dofinansowane ze środków Miasta Poznania #poznańwspiera
INTERESUJE CIĘ INNA FORMA WSPÓŁPRACY? SPRAWDŹ >> TUTAJ <<