Noc Rzemiosła 2021. Święto warszawskich rzemieślników już w weekend!

Projekt Pracownie_Noc Rzemiosła_fot_Radek Zawadzki


Od 24 do 26 września W Warszawie nie zabraknie wydarzeń dla entuzjastów rzemiosła. Najbliższy weekend to prawdziwa gratka dla miłośników ręcznego wytwarzania. W stolicy nie tylko będzie miała miejsce kolejna edycja Nocy Rzemiosła, ale także liczne wydarzenia towarzyszące inicjatywie. O tym, co będzie się dokładnie działo w już od piątku, rozmawialiśmy z Zuzanną Krzysztofik ze Stowarzyszenia „Z siedzibą w Warszawie ”, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.

Projekt Pracownie: To już kolejna edycja warszawskiej Nocy Rzemiosła. Jak wspominacie poprzednie edycje i jak powstał pomysł na organizację wydarzenia skupionego wokół ręcznego wytwarzania? 

Zuzanna Krzysztofik: Stowarzyszenie “Z Siedzibą w Warszawie” od początku istnienia – czyli od ponad dziesięciu lat – skupia artystów i projektantów, którzy są praktykami rzemiosła. W odpowiedzi na ich potrzeby w naturalny sposób rozwinęły się projekty, które polegały na łączeniu tradycyjnego rzemiosła ze współczesnym wzornictwem, gdzie projektant jako uczeń spotykał się z rzemieślniczym mistrzem. Nasze zainteresowanie rzemiosłem wzrastało, a że głównym filarem działalności stowarzyszenia jest edukacja, postanowiliśmy także szerzyć wiedzę na temat ręcznej wytwórczości. Dwa lata temu odbyła się zatem pierwsza Noc Rzemiosła – weekend otwartych drzwi do pracowni rzemieślniczych, promujący jakość, lokalność i połączenie innowacji z tradycją. Wtedy w wydarzeniu wzięło udział około trzydziestu pracowni. Rok później było ich już ponad sześćdziesiąt. Ta druga, zeszłoroczna edycja zostanie nam na długo w pamięci także ze względu na obostrzenia pandemiczne, które jednak nie zniechęciły warszawiaków do tłumnego odwiedzania pracowni i licznego udziału w warsztatach. Mieliśmy szczęście, zaledwie tydzień później wprowadzono lockdown!

Jak rzemieślnicy oceniają ideę otwierania pracowni dla odwiedzających? Czy uczestnicy poprzednich edycji chętnie włączają się w kolejne odsłony wydarzenia?

Zainteresowanie udziałem w Nocy Rzemiosła wzrasta – nawet w trudnej sytuacji pandemii. Rzemieślnicy są ciekawi swojego klienta, chętnie poznają osoby zainteresowane ich wytwórczością i technologiami produkcji przedmiotów. Nawiązują się osobiste relacje. To przekłada się również na wymierne korzyści dla rzemieślników. Osoby odwiedzające pracownie konserwacji przedmiotów często zostają stałymi klientami, a uczestnicy warsztatów umawiają się na kolejne kursy już po zakończeniu Nocy Rzemiosła.

Do kogo, w Waszej ocenie, jest skierowana Noc Rzemiosła? Mam na myśli zarówno osoby, które odwiedzają pracownie w ramach wydarzenia, jak i samych twórców, którzy zgłaszają udział swojego warsztatu w inicjatywie. 

Noc Rzemiosła jest świętem miłośników i praktyków ręcznej wytwórczości. Nabywcy przedmiotów rzemieślniczych to ludzie, którzy stawiają na jakość, na oryginalność, na ekologię. Wiele osób, zmęczonych bylejakością i anonimowością masowych produktów, odnajduje przyjemność w niespiesznym kupowaniu, w kontakcie z rzemieślnikiem. Ta relacja wydłuża się, sprzedaż staje się integralną częścią procesu rzemieślniczego – domknięciem projektowania i produkcji. W czasie Nocy Rzemiosła można podejrzeć, jak pracuje wytwórca, poznać go, a w ramach warsztatów nawet samemu zastosować jego techniki, dzięki czemu nabywane przedmioty zyskują nową wartość – osobisty wymiar. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z klientem twórcy lepiej rozpoznają rynek, potrzeby konsumentów. Noc Rzemiosła jest dla nich zatem formą promocji.

Projekt Pracownie_Noc Rzemiosła_fot_Radek Zawadzki
Wood Workshop, fot. Radek Zawadzki


W jakim stopniu, według Was, rzemiosło współcześnie przechodzi swoje odrodzenie i jak realnie możemy wpływać na wzrost świadomości dotyczącej produktów rzemieślniczych jako alternatywy dla tzw. „masówki”?

Rzemieślnicy, którzy nie pochodzą z rodzin z tradycjami rękodzielniczymi i nie kształcili się w systemie czeladniczym ani w zakładzie pracy, to przeważnie absolwenci szkół artystycznych lub osoby, które przekwalifikowały się, często z biznesu. Dzięki umiejętnościom, obejmującym poza produkcją także projektowanie i dystrybucję, wnoszą oni nową jakość do dzisiejszej wytwórczości. Ta tzw. nowa fala rzemieślników zna wymagania współczesnych nabywców oraz trendy na rynku, co pozwala im szukać rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów. Z kolei w tradycyjnych zakładach rzemieślniczych pracują mistrzowie technologii wytwórczych, którzy często nie mają komu przekazać swojej wiedzy i doświadczenia. Jednym ze sposobów na ratowanie dawnych pracowni przed zniknięciem z mapy miasta jest połączenie mocnych stron przedstawicieli obu opisanych grup, na przykład współpraca realizowana w ramach projektów edukacyjnych lub popularyzatorskich. Instytucje i organizacje prowadzące takie projekty postawiły sobie za cel kształtowanie odpowiedzialnych postaw konsumenckich w dobie nadprodukcji. Posiadanie przedmiotów wysokiej jakości, indywidualnych, ekologicznych coraz rzadziej jest postrzegane jako fanaberia, a staje się symbolem odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz – wbrew pozorom – oszczędności.


Czy Noc Rzemiosła pomaga w integracji środowiska rzemieślniczego Warszawy? Jak oceniacie to z perspektywy poprzednich edycji wydarzenia?

Część pracowni uczestniczy w Nocy Rzemiosła co roku, część pojawia się na jedną edycję, ale nawet wtedy nawiązują kontakt z innymi. Zyskują lepszą orientację w działalności warszawskiego świata rzemiosła, co nieraz owocuje wspólnymi projektami.

Noc Rzemiosła odbywa się w Warszawie. Jak oceniacie wsparcie instytucji miejskich skierowane w stronę rzemieślników działających w stolicy? 

Organizacja Nocy Rzemiosła nie powiodłaby się bez wsparcia Urzędu Miasta, który jest z nami od pierwszej edycji. Niektóre instytucje miejskie, jak na przykład Muzeum Warszawskiej Pragi, same prowadzą programy badawcze i edukacyjne w obszarze lokalnego rzemiosła, co stanowi dla nas jako organizatorów Nocy Rzemiosła nieocenioną bazę wiedzy na ten temat. Możemy liczyć także na pomoc domów kultury, Miejsc Aktywności Lokalnej czy uczelni, udostępniających nam swoje pomieszczenia na warsztaty i promocję wydarzenia. Współpracujemy również ściśle z organizacjami pozarządowymi i inicjatywami społecznymi, przede wszystkim ze stowarzyszeniem NÓW. Nowe Rzemiosło, no i oczywiście z Projektem Pracownie!

Przypomnij, proszę, jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w Nocy Rzemiosła i jak wygląda procedura rejestracyjna? 

Co roku wiosną organizujemy nabór, który ogłaszamy na Facebooku stowarzyszenia. Po weryfikacji zgłoszeń informujemy pracownie o udziale w Nocy Rzemiosła i doprecyzowujemy ich formę uczestnictwa – czy otwierają się dla odwiedzających, aby ci mogli zobaczyć prawdziwy warsztat i porozmawiać z rzemieślnikiem, czy oferują także zajęcia warsztatowe. Przed utworzeniem nowej strony internetowej wydarzenia, mapki i materiałów informacyjnych zbieramy szczegółowe dane od wszystkich pracowni, a później koordynujemy rejestrację na warsztaty i promocję wydarzenia.

Projekt Pracownie_Noc Rzemiosła_fot_Radek Zawadzki
Formatka, fot. Radek Zawadzki


Czy udział w Nocy Rzemiosła jest bezpłatny? W jakich godzinach i na jakich zasadach trzeba udostępniać swoje pracownie dla odwiedzających? 

Zarówno pracownie, jak i zwiedzający uczestniczą bezpłatnie w Nocy Rzemiosła. Pracownie zazwyczaj są dostępne między 16:00 a 20:00 w sobotę lub w niedzielę. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły – czasem otwierają się wcześniej albo działają dłużej. Dlatego zachęcamy odwiedzających, aby sprawdzali godziny otwarcia na stronie internetowej Nocy Rzemiosła. W czasie pandemii obowiązują ograniczenia liczby osób przebywających w pracowni, ale nawet w normalnych warunkach trzeba wziąć pod uwagę pojemność pomieszczenia i to, że zazwyczaj goście pojawiają się “falami”. W jednej chwili może zebrać się spory tłumek!

Kto może zgłosić się na Noc Rzemiosła? Czy są jakieś wymogi, które powinien spełniać potencjalny kandydat? Czas prowadzenia działalności? Jej charakter? 

Zapraszamy wszystkich zajmujących się ręczną wytwórczością. Nieważne, czy jest to rzemiosło tradycyjne, czy odpowiadające na wymagania współczesnego rynku. Różnorodność pracowni to znak szczególny Nocy Rzemiosła. Najważniejszym kryterium jest wysoka jakość pracy rzemieślniczej.  Warsztaty w trakcie wydarzenia mogą prowadzić nawet twórcy, którym warunki lokalowe nie pozwalają na zaproszenie zwiedzających do pracowni. W takim wypadku współpracują z okolicznymi domami kultury, MAL-ami i uczelniami, które chętnie udostępniają swoje przestrzenie.

Projekt Pracownie_Noc Rzemiosła_fot_Radek Zawadzki
Biżuteria z Talerzy, fot. Radek Zawadzki


Lista pracowni, które wezmą udział w tegorocznej edycji Nocy Rzemiosła.

Formatka / Sue Anne Art Studio / Izabela Łęska / Martoczki / Pracownia Kaliente / URSA / Sztukarnia / Ceramystiq / Filtrowa – pracownia ceramiczna / Mead Ladies / Biżuteria z Talerzy / Masadrewna / Theia.Textiles & Gardens, czyli Viridarium / Świetlik / Kuchnia Zen / Ceramika Bańka i Przepiórka / Pędzel z Pętelką / Masa Gliny / Botanical Art Pracownia Florystyczna / Nitkomaniacy.pl / Square Drop / Olga Milczyńska / Tkanki Twórcze / Pracownia_54 / FabLab powered by Orange / Aleksandra Stępień – grafika / MadeByYou Sam pomaluj ceramikę / Ronja Ceramics / Bajkowa Ceramika / Ceramiczny kramik BaKu / Warsztaty sitodruku – AgaBrwi / Renovatio Konserwacja Papieru, Skóry i Porcelany Katarzyna Kimula / Madeleine Orchid / MedusaArt / 1210c / The Whole Elements / Dzikie Dzieci / Hvilka porcelana / Pracownia nr.13 / Pracownia Pianin i Fortepianów Andrzej Włodarczyk / Wood Workshop

Szczegółowy program, godziny otwarcia pracowni, harmonogram warsztatów i zapisy dostępne są na www.nocrzemiosla.pl
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie”
Partnerzy: FEBLIK, NÓW. Nowe Rzemiosło, Projekt Pracownie, MYSIA 3, Miasto Jest Nasze
Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O WYSTAWACH ORGANIZOWANYCH W RAMACH NOCY RZEMIOSŁA


NÓW W PEŁNI

Ponadto w tym roku na miłośników rzemiosła czekają liczne wydarzenia towarzyszące Nocy Rzemiosła. Jednym z nich jest coroczny przegląd najlepszych prac rzemieślników zrzeszonych w ramach stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Wernisaż wystawy „NÓW w pełni” odbędzie już w piątek, 24 września o godzinie 19:00 w centrum MYSIA 3. Ekspozycja będzie otwarta dla odwiedzających do 3 października (poniedziałki-soboty w godzinach 10:00-20:00, a w niedzielę 12:00-20:00). W ramach promocji wystawy odbędzie się także pop up obiektów Nowiowych rzemieślników, który będzie miał miejsce na Mysiej już 25 września. W sobotę odbędzie się również dyskusja o kolekcjonowaniu przedmiotów rzemieślniczych, w której udział wezmą Cezary Lisowski (Desa Unicum) i dr Anna Wiszniewska (Instytut Sztuki PAN) – rozmowa zaczyna się o godzinie 18:00. To jednak jeszcze nie koniec! W niedzielę tj. 26 września odbędzie się pierwsze oprowadzania po ekspozycji, a 8 października o 16:00 online’owy finał licytacji przedmiotów z wystawy, który poprowadzi Desa Unicum.

RZEMIOSŁO W PROCESIE

W tym samym czasie i w tym samym miejscu odbędzie się wernisaż innej wystawy – „Rzemiosło w procesie”. To ekspozycja przygotowana przez Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie” we współpracy z Nowiem. Jej celem jest zwrócenie uwagi na odpowiedzialne postawy konsumenckie w dobie nadprodukcji. Wśród elementów wystawienniczych pojawi się pięć obiektów, wykonanych z różnych surowców, opatrzonych komentarzem wytwórców: Marty Pokojowczyk, Magdaleny Rukasz, Agnieszki Bar, Andrzeja Bero i Łukasza Friedricha. Rzemieślnicy zostali zapytani o ich o proces projektowania, wybór materiałów i emocje, które pojawią się, gdy przedmiot ląduje w rękach wytwórcy. Tę ekspozycję można oglądać tylko w ten weekend!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Projekt Pracownie

NAPISZ DO NAS

Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Znasz rzemieślnika lub artystę, który podzieli się z nami swoim doświadczeniem, pasją? Napisz do nas!

kontakt@projektpracownie.pl Od 25 maja 2018 roku obowiązuje „RODO”, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osobowych i w sprawie swobodnego... >