2. urodziny Projektu Pracownie – podsumowanie

Świętowanie kolejnego roku działalności Projektu Pracownie przerosło nasze oczekiwania. Właśnie dlatego dopiero teraz udało nam się znaleźć chwilę, aby podsumować wszystko, co działo się we wrześniu. A działo się całkiem sporo. Jest to więc świetna okazja, aby przypomnieć sobie, co przyniósł drugi rok naszej wędrówki po pracowniach.

Drugi rok życia naszej inicjatywy był niesamowicie intensywny. Po pierwszych miesiącach od uruchomienia portalu i publikacji części wywiadów zaczęło się do nas odzywać coraz więcej rzemieślników zainteresowanych działalnością Projektu Pracownie. Dzięki temu nigdy nie brakowało nam pomysłów na to, kogo powinniśmy odwiedzić i o jakim fachu rzemieślniczym Wam opowiedzieć. Odwiedziliśmy warsztat renowacji mebli, kolejne studia ceramiczne, kaletnika, stolarza, szklarza, a także kowala. Nawiązaliśmy również relację z cieszyńskim stowarzyszeniem plecionkarstwa Serfenta. Każda z tych rozmów i znajomości była dla nas kolejną lekcją o rzemieślniczych tradycjach oraz ich współczesnym obliczu.

Projekt Pracownie to nie tylko wywiady!

Nasze zaangażowanie w tematy związane z lokalami dla ręcznych wytwórców zaowocowało udziałem w licznych spotkaniach oraz wydarzeniach łączących środowisko rękodzielnicze, nie tylko z Warszawy. Staraliśmy się być wszędzie tam, gdzie rozmawiało się o sytuacji lokalowej rzemieślników. Udostępnialiśmy zebrane w trakcie wywiadów informacje dotyczące ich zapotrzebowania i konsultowaliśmy możliwe scenariusze z przedstawicielami instytucji miejskich. Szybko okazało się, że już nie tylko opisujemy nasze wizyty u twórców rzemiosła, lecz także jesteśmy jednym z głosów, który wybrzmiewa w kwestiach związanych z losem rzemieślników w mieście.

Niedawno nawiązaliśmy w tym aspekcie współpracę z Magazynem Miasta, dzięki któremu zaprezentowaliśmy różne warianty zarządzania przestrzeniami kreatywnymi na świecie i mierzyliśmy się z tym, jak ta sytuacja może i powinna rozwijać się w Polsce (przyp. red. – już niebawem także u nas znajdziecie szerokie opracowanie tego tematu). Zwieńczeniem współpracy był Wieczór Rzemiosła zorganizowany w Otwartej Pracowni Jazdów, podczas którego opowiadaliśmy o wspólnych działaniach rzemieślników oraz entuzjastów rękodzieła. W spotkaniu wzięli udział także: Dorota Borodaj, Katarzyna Sawko (Wióry Lecą), Agata Nowotny oraz Piotrek Jędras (KŁOSY). Spotkanie poprowadziła Martyna Obarska, której relację z wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Publikacje Projektu Pracownie na Magazynie Miasta:
Nowe rzemiosło
Artyści adaptują budynek dawnej drukarni
Przydomowy warsztat przemieniony we wspólną przestrzeń
Niezależna spółdzielnia warsztatowa
LX Factory – industrialny kompleks usługowy
Kooperacja po berlińsku

Aby utrzymać Projekt Pracownie, założyliśmy Patronite, za którego pośrednictwem można finansowo wspierać nasze działania. Część zaprzyjaźnionych rzemieślników zaoferowało specjalne zniżki dla osób, które zdecydują się na bycie Patronem strony. Kiedy okazało się, że to jednak za mało i nie do końca działa, wspólnie z fotograficznym zespołem Projektu Pracownie postanowiliśmy wykonywać komercyjne zlecenia dla zainteresowanych pracowni. Dochód z nich przeznaczymy na dalszy rozwój portalu. Pierwsze współprace już za nami – wykonaliśmy relację fotograficzną i materiał wideo z warsztatów introligatorskich Aanda oraz zdjęcia produktowe dla marki KŁOSY. Informacje o tym, czym różni się nasza dziennikarska działalność od tego aspektu oraz jak nawiązać współpracę, znajdziecie TUTAJ.

Byliśmy także jednym z patronów pierwszej Nocy Rzemiosła w Warszawie, którą zorganizowało Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie”. W ostatni weekend września blisko 30 pracowni otworzyło swoje warsztaty dla osób zainteresowanych ręcznym wytwarzaniem. Wspieraliśmy promocję przedsięwzięcia, zachęcając do udziału w wydarzeniu zarówno twórców, jak i entuzjastów rzemiosła.

Narodziny stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło

Drugi rok działalności Projektu Pracownie to także narodziny stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło – ziszczenie naszych myśli o połączeniu rzemieślników różnych specjalizacji w ramach jednej organizacji, która poświęci się działaniu na ich rzecz. Jako jeden z członków założycieli z dumą braliśmy udział w premierowej wystawie Nowiu na Łódź Design Festival 2019 oraz planowaliśmy kolejne aktywności grupy (pop up store w Krakowie, Warsaw Home, zbliżającą się wystawę w Stacji Muranów [przyp. red. – więcej informacji już niebawem]). Dzięki naszym działaniom polskimi rzemieślnikami zainteresowała się także międzynarodowa Fundacja Michała Anioła (Michaelangelo Fundation), która odwiedziła nas we wrześniu. Udało nam się przybliżyć jej przedstawicielom sytuację rzemieślników w Polsce na przełomie ostatnich lat oraz opowiedzieć o założeniach nowego pokolenia ręcznych wytwórców i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją. Dzięki temu już niebawem część pracowni znajdzie się na Homo Faber Guide – prestiżowej platformie tworzonej przez organizację i promującej rzemieślników w Europie.

Wystawa „Oblicza nowego rzemiosła” oraz cykl spotkań z rzemieślnikami

Biorąc pod uwagę wszystko to, co działo się przez kolejne miesiące naszej działalności, postanowiliśmy zorganizować wystawę z okazji drugich urodzin Projektu Pracownie. Chcieliśmy nie tylko zaprezentować sylwetki artystów i rzemieślników, z którymi przeprowadziliśmy wywiad w drugim roku istnienia, ale także pokazać zdjęcia wykonane w nowych lokalizacjach twórców, którzy wspierali naszą inicjatywę w jej początkowej fazie. Opowiedzieć historie relacji z przedstawicielami nowego rzemiosła. Czuliśmy, że po dwóch latach oni wciąż są z nami, a my nadal śledzimy ich losy oraz towarzyszące im zmiany. Tak narodził się pomysł na „Oblicza nowego rzemiosła”. Szukaliśmy jednak odpowiedniego miejsca na prezentację zdjęć. Pomyśleliśmy o Muzeum Warszawskiej Pragi, które od samego początku funkcjonowania Projektu Pracownie było dla nas skarbnicą wiedzy o rzemiośle. Nic więc dziwnego, że uśmiechy nie schodziły nam z twarzy, kiedy Muzeum przyjęło nasz pomysł i ustaliliśmy termin wrześniowego wernisażu. Rozpoczęliśmy przygotowania. „Oblicza nowego rzemiosła” stały się zbiorem 24 wyjątkowych portretów wykonanych przez Karolinę Lewandowską, Martę Wróbel, Natalię Miedziak-Skonieczną, Radka Zawadzkiego i Roberta Liwackiego w pracowniach rzemieślniczych i artystycznych. Efekty tej pracy zaprezentowaliśmy 5 września na Pradze. Duża frekwencja była dla nas wspaniałym prezentem urodzinowym!

Fot. Wojtek Biały
Fot. Wojtek Biały
Fot. Radek Zawadzki

Jednak wystawa to nie wszystko. Przygotowaliśmy również cykl „Niedziela z rzemiosłem”, czyli spotkania z rzemieślnikami. Wydarzenia były poświęcone ceramice, introligatorstwu oraz pracy współczesnej modystki. O swoim fachu opowiedzieli: Monika Skorupska ze studia ceramicznego Mosko Ceramics, Alina Grabiec i Artur Stępniak z pracowni Aanda oraz Marta Galińska, która stworzyła markę Martoczki. Spotkania odbyły się w Muzeum Warszawskiej Pragi 8, 15 i 29 września 2019.

Niedziela z Mosco Ceramics

Monika Skorupska z Mosco Ceramics poprowadziła warsztaty ze zdobienia ceramiki za pomocą farb naszkliwnych. Wypalone naczynia można było odebrać w Muzeum Warszawskiej Pragi lub w pracowni ceramiczki na warszawskiej Ochocie.

Przypominamy naszą rozmowę z rzemieślniczką:
Na pograniczu sztuk – malarstwo w ceramice

Fot. Karolina Lewandowska
Fot. Karolina Lewandowska
Fot. Karolina Lewandowska
Fot. Karolina Lewandowska

Niedziela z pracownią Aanda

Alina Grabiec i Artur Stępniak z pracowni Aanda pokazali uczestnikom, jak samodzielnie wykonać notes. Dodatkowo, wspólnie z osobami biorącymi udział w wydarzeniu, uszyli księgę pamiątkową dla naszego zespołu. Każdy z obecnych mógł przygotować składkę i zszyć ją w imponującą całość.

Sprawdźcie także, jak przebiegał wywiad z introligatorami:
Introligatorski warsztat kreatywny

Fot. Robert Liwacki
Fot. Robert Liwacki
Fot. Robert Liwacki
Fot. Robert Liwacki

Niedziela z Martoczkami

Podczas prezentacji Marty Galińskiej goście wydarzenia zapoznali się z materiałami modniarskimi, z których są wykonywane kapelusze (m.in. filc, welur, trawa morska, papier). Obejrzeli formy służące do wykonania ich różnych fasonów oraz toczków, a także zaczerpnęli porady dotyczącej doboru odpowiedniego nakrycia głowy.

Zachęcamy do lektury rozmowy z modystką:
Kapeluszowy zawrót głowy

Fot. Karolina Lewandowska
Fot. Karolina Lewandowska
Fot. Karolina Lewandowska
Fot. Karolina Lewandowska

Bardzo dziękujemy Muzeum Warszawskiej Pragi za udostępnienie pomieszczenia dla „Oblicz nowego rzemiosła” oraz sfinansowanie wystawy. Podziękowania kierujemy także w stronę Magazynu Miasta, który był partnerem wydarzenia oraz portalu Łyk Kultury wspierającego jego promocję. Wielkie dzięki także dla twórców, którzy poprowadzili Niedziele z rzemiosłem – Monika, Alina, Artur, Marta – jesteście super! Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

My tymczasem nie zwalniamy tempa i już szykujemy dla Was kolejne wywiady i wydarzenia, które pomogą nam przybliżyć procesy projektowania oraz wytwarzania produktów rzemieślniczych. Wkrótce zdradzimy więcej informacji o kolejnych inicjatywach, w które jesteśmy zaangażowani. Bądźcie z nami!

Tekst: Małgorzata Herman
Redakcja: Iza Sykut

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Projekt Pracownie

NAPISZ DO NAS

Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Znasz rzemieślnika lub artystę, który podzieli się z nami swoim doświadczeniem, pasją? Napisz do nas!

kontakt@projektpracownie.pl Od 25 maja 2018 roku obowiązuje „RODO”, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osobowych i w sprawie swobodnego... >