Kiedy ruszaliśmy z Projektem Pracownie, nie wyobrażaliśmy sobie, że po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia naszej przygody, zacznie się jej kolejny rozdział. W czasie wizyt w pracowniach niejednokrotnie pytaliśmy przedstawicieli tzw. Nowej Fali Rzemiosła, co sądzą o połączeniu swoich wzajemnych kompetencji i zrzeszeniu się w ramach jednej organizacji. Wszyscy twierdzili, że to dobry kierunek. Teraz z radością informujemy, że w końcu się udało – powstało pierwsze w Polsce stowarzyszenie współczesnych rzemieślników – NÓW. Nowe Rzemiosło. Cieszy nas to podwójnie, ponieważ z dumą możemy nazwać siebie jego częścią jako jeden z członków-założycieli.
NÓW. Nowe Rzemiosło to niezwykłe połączenie różnorodnych umiejętności rzemieślników, dla których najważniejsze są wspólne wartości, m.in. jakość, unikatowość i indywidualizm. Wśród pracowni współtwórców NÓW znalazły się osoby prowadzące działalność w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Poznaniu. Obecnie w ramach stowarzyszenia działają:
- Aanda – duet introligatorów Aliny Grabiec i Artura Stępniaka,
- August Design Studio – pracownia ceramiczna Olgi Milczyńskiej i Iriny Grishiny,
- Cottongrass – ręcznie wykonywane tkaniny Alicji Tryburskiej,
- Maciej Gąsienica Giewont – tokarz, stolarz i rzeźbiarz,
- In Weave – warsztat tkacki Beaty Wietrzyńskiej,
- KŁOSY – ręcznie wykonywane noże kuchenne od Piotra Jędrasa i Aleksandra Komosy,
- Kuźnia Skały – pracownia Marcina Skalskiego łącząca kowalstwo z obróbką drewna,
- MK Leathers – warsztat kaletniczy Mateusza Kaźmierczaka,
- Mosko Ceramics – studio ceramiczne Moniki Skorupskiej,
- Tartaruga – pracownia tkacka Wiktorii Podolec i Jadzi Lenart,
- WENSKA – skórzana galanteria Alicji Sajewicz.
Organizację swoim doświadczeniem wspiera także Monika
Osinkowska, konsultantka w zakresie zarządzania marką i wdrożenia nowego
produktu, która współpracuje z polskimi projektantami i markami
rzemieślniczymi. Tak jak wspominaliśmy, również my – Projekt Pracownie –
znajdujemy się w tym zacnym gronie.
Co wyróżnia stowarzyszenie NÓW. Nowe
Rzemiosło?
Członków stowarzyszenia połączyła wiara w niezwykłą wartość pracy ludzkich rąk. Rzemieślnicy Nowiu projektują i wytwarzają produkty, które powstają w wyniku połączenia ich doświadczeń i estetycznej wrażliwości. Cenią wyjątkowość przedmiotów codziennego użytku, które powstają dzięki pracy rąk oraz wizji i kreatywności twórców. Liczy się dla nich również lokalność oraz zrównoważony proces produkcji i życia ich wyrobów. Ważne jest dla nich środowisko, niejednokrotnie wykorzystują oni w swoich projektach także odpady oraz materiały z odzysku. Wszyscy rzemieślnicy należący do stowarzyszenia odpowiadają za projektowanie oraz samodzielne wykonanie swoich produktów z najwyższej jakości materiałów, np.: porcelany, papieru, tkanin, drewna czy stali.
NÓW od dawnych cechów rzemieślniczych odróżnia przede wszystkim fakt, że łączy on współczesnych rzemieślników niezależnie od ich specjalizacji. W ramach organizacji działają twórcy reprezentujący różne fachy. Łączą siły, aby wspólnie działać na rzecz polskiego rzemiosła w nowoczesnym wydaniu. Ich zamiłowanie do reprezentowanych rzemiosł jest wynikiem pasji do ręcznie wytwarzanych przedmiotów, tworzonych na lata. Czerpią z tradycji rękodzielniczych, ale nie boją się wyzwań i współpracy z innymi rzemieślnikami. Chętnie korzystają z ich doświadczeń i wdrażają je w swojej codziennej pracy. Chcą być współpracującą ze sobą grupą, która nawzajem się inspiruje i wspiera w codziennej działalności.
Jakie plany ma NÓW. Nowe Rzemiosło?
Głównym celem stowarzyszenia jest szerzenie wiedzy na temat współczesnego polskiego rzemiosła, propagowanie go w kraju i zagranicą, a także reprezentowanie interesów rzemieślników w kontaktach z instytucjami publicznymi – np. miastem w zakresie negocjacji lokalizacji na pracownie rzemieślnicze.
Działalność Nowiu będzie miała swoją premierę w czasie tegorocznej edycji Łódź Design Festival (19–27.05.19), gdzie odbędzie się wystawa zatytułowana: ROBIĆ / RZECZY.
Będzie można na niej zobaczyć prace rzemieślników reprezentujących stowarzyszenie, a także dowiedzieć się więcej o samym procesie produkcji ich wyrobów.
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się 19 maja o godzinie 14:00.
Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
W planach stowarzyszenia jest również organizacja czasowych akcji promujących rzemiosło w całej Polsce. Planujemy wystawy oraz prelekcje, na których nasi członkowie opowiedzą o swojej codziennej pracy, projektowaniu i wytwarzaniu produktów.
Rzemieślników śledzących naszą działalność zachęcamy do zapoznania się ze statutem Nowiu oraz wysyłania zgłoszeń swoich pracowni do organizacji. My, razem z wymienionymi powyżej pracowniami, wykonaliśmy pierwszy krok. Dołączajcie do nas i działajmy dalej!
Część członków stowarzyszenia to rzemieślnicy, z którymi mieliśmy okazję przeprowadzić wywiady. W ramach przypomnienia poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z odwiedzonych pracowni i wspominamy rozmowy, podczas których swój początek miała idea wspólnego stowarzyszenia.
Tekst: Małgorzata Herman
Redakcja: Iza Sykut