Pierwsze stowarzyszenie nowego rzemiosła. Poznajcie NÓW

Projekt Pracownie_NÓW_stowarzyszenie_nowe rzemiosło

Kiedy ruszaliśmy z Projektem Pracownie, nie wyobrażaliśmy sobie, że po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia naszej przygody, zacznie się jej kolejny rozdział. W czasie wizyt w pracowniach niejednokrotnie pytaliśmy przedstawicieli tzw. Nowej Fali Rzemiosła, co sądzą o połączeniu swoich wzajemnych kompetencji i zrzeszeniu się w ramach jednej organizacji. Wszyscy twierdzili, że to dobry kierunek. Teraz z radością informujemy, że w końcu się udało – powstało pierwsze w Polsce stowarzyszenie współczesnych rzemieślników – NÓW. Nowe Rzemiosło. Cieszy nas to podwójnie, ponieważ z dumą możemy nazwać siebie jego częścią jako jeden z członków-założycieli.

NÓW. Nowe Rzemiosło to niezwykłe połączenie różnorodnych umiejętności rzemieślników, dla których najważniejsze są wspólne wartości, m.in. jakość, unikatowość i indywidualizm. Wśród pracowni współtwórców NÓW znalazły się osoby prowadzące działalność w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Poznaniu. Obecnie w ramach stowarzyszenia działają:

 • Aanda – duet introligatorów Aliny Grabiec i Artura Stępniaka,
 • August Design Studio – pracownia ceramiczna Olgi Milczyńskiej i Iriny Grishiny,
 • Cottongrass – ręcznie wykonywane tkaniny Alicji Tryburskiej,
 • Maciej Gąsienica Giewont – tokarz, stolarz i rzeźbiarz,
 • In Weave – warsztat tkacki Beaty Wietrzyńskiej,
 • KŁOSY – ręcznie wykonywane noże kuchenne od Piotra Jędrasa i Aleksandra Komosy,
 • Kuźnia Skały – pracownia Marcina Skalskiego łącząca kowalstwo z obróbką drewna,
 • MK Leathers – warsztat kaletniczy Mateusza Kaźmierczaka,
 • Mosko Ceramics – studio ceramiczne Moniki Skorupskiej,
 • Tartaruga – pracownia tkacka Wiktorii Podolec i Jadzi Lenart,
 • WENSKA – skórzana galanteria Alicji Sajewicz.

Organizację swoim doświadczeniem wspiera także Monika Osinkowska, konsultantka w zakresie zarządzania marką i wdrożenia nowego produktu, która współpracuje z polskimi projektantami i markami rzemieślniczymi. Tak jak wspominaliśmy, również my – Projekt Pracownie – znajdujemy się w tym zacnym gronie.

Co wyróżnia stowarzyszenie NÓW. Nowe Rzemiosło?

Członków stowarzyszenia połączyła wiara w niezwykłą wartość pracy ludzkich rąk. Rzemieślnicy Nowiu projektują i wytwarzają produkty, które powstają w wyniku połączenia ich doświadczeń i estetycznej wrażliwości. Cenią wyjątkowość przedmiotów codziennego użytku, które powstają dzięki pracy rąk oraz wizji i kreatywności twórców. Liczy się dla nich również lokalność oraz zrównoważony proces produkcji i życia ich wyrobów. Ważne jest dla nich środowisko, niejednokrotnie wykorzystują oni w swoich projektach także odpady oraz materiały z odzysku. Wszyscy rzemieślnicy należący do stowarzyszenia odpowiadają za projektowanie oraz samodzielne wykonanie swoich produktów z najwyższej jakości materiałów, np.: porcelany, papieru, tkanin, drewna czy stali.

NÓW od dawnych cechów rzemieślniczych odróżnia przede wszystkim fakt, że łączy on współczesnych rzemieślników niezależnie od ich specjalizacji. W ramach organizacji działają twórcy reprezentujący różne fachy. Łączą siły, aby wspólnie działać na rzecz polskiego rzemiosła w nowoczesnym wydaniu. Ich zamiłowanie do reprezentowanych rzemiosł jest wynikiem pasji do ręcznie wytwarzanych przedmiotów, tworzonych na lata. Czerpią z tradycji rękodzielniczych, ale nie boją się wyzwań i współpracy z innymi rzemieślnikami. Chętnie korzystają z ich doświadczeń i wdrażają je w swojej codziennej pracy. Chcą być współpracującą ze sobą grupą, która nawzajem się inspiruje i wspiera w codziennej działalności.

Jakie plany ma NÓW. Nowe Rzemiosło?

Głównym celem stowarzyszenia jest szerzenie wiedzy na temat współczesnego polskiego rzemiosła, propagowanie go w kraju i zagranicą, a także reprezentowanie interesów rzemieślników w kontaktach z instytucjami publicznymi – np. miastem w zakresie negocjacji lokalizacji na pracownie rzemieślnicze.

Działalność Nowiu będzie miała swoją premierę w czasie tegorocznej edycji Łódź Design Festival (19–27.05.19), gdzie odbędzie się wystawa zatytułowana: ROBIĆ / RZECZY.
Będzie można na niej zobaczyć prace rzemieślników reprezentujących stowarzyszenie, a także dowiedzieć się więcej o samym procesie produkcji ich wyrobów.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się 19 maja o godzinie 14:00.
Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

W planach stowarzyszenia jest również organizacja czasowych akcji promujących rzemiosło w całej Polsce. Planujemy wystawy oraz prelekcje, na których nasi członkowie opowiedzą o swojej codziennej pracy, projektowaniu i wytwarzaniu produktów.

Rzemieślników śledzących naszą działalność zachęcamy do zapoznania się ze statutem Nowiu oraz wysyłania zgłoszeń swoich pracowni do organizacji. My, razem z wymienionymi powyżej pracowniami, wykonaliśmy pierwszy krok. Dołączajcie do nas i działajmy dalej!

Część członków stowarzyszenia to rzemieślnicy, z którymi mieliśmy okazję przeprowadzić wywiady. W ramach przypomnienia poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z odwiedzonych pracowni i wspominamy rozmowy, podczas których swój początek miała idea wspólnego stowarzyszenia.

Projekt Pracownie_wywiad_Aanda_fot_Radek Zawadzki
Aanda, fot. Radek Zawadzki
Projekt Pracownie_wywiad_August Design Studio_ceramika_fot_Radek Zawadzki
August Design Studio, fot. Radek Zawadzki
Projekt Pracownie_wywiad_KŁOSY_fot_Karolina Lewandowska
KŁOSY, fot. Karolina Lewandowska
Projekt Pracownie_MK Leathers_wywiad_Marta Wróbel_42
MK Leathers, fot. Marta Wróbel
Projekt Pracownie_wywiad_Mosco Ceramics_fot_Karolina Lewandowska
Mosko Ceramics, fot. Karolina Lewandowska
Projekt Pracownie_wywiad_Tartaruga_fot_Radek Zawadzki
Tartaruga, fot. Radek Zawadzki
Projekt Pracownie_wywiad_WENSKA_Alicja Sajewicz_Magda Woźnica
WENSKA, fot. Magda Woźnica

Tekst: Małgorzata Herman
Redakcja: Iza Sykut

NÓW. Nowe Rzemiosło

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Projekt Pracownie

NAPISZ DO NAS

Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Znasz rzemieślnika lub artystę, który podzieli się z nami swoim doświadczeniem, pasją? Napisz do nas!

kontakt@projektpracownie.pl Od 25 maja 2018 roku obowiązuje „RODO”, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osobowych i w sprawie swobodnego... >