Projekt Pracownie w trasie: Poznańscy Rzemieślnicy

Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Introligatornia Lewandowscy_Radek Zawadzki

Czym jest dla Was zakorzenienie? Co rozumiecie przez inspirację tradycją? Jaki wpływ na Waszą działalność ma miejsce, w którym mieszkacie? Co jest najbardziej fascynujące w pracy rzemieślnika? Te i podobne pytania zadaliśmy wielkopolskim twórcom, którzy są bohaterami cyklu Poznańscy Rzemieślnicy.

Poznańscy Rzemieślnicy to projekt, który zrealizowaliśmy na zlecenie Fundacji Made In Art we współpracy z poznańskim Zaułkiem Rzemiosła. To cykl reportaży z wybranych pracowni rzemieślniczych, które działają na terenie Poznania i od lat są związane z tym miastem. Celem serii jest wprowadzenie odbiorców w przebieg procesu twórczego, a także pokazanie im potencjału i zaplecza lokalnych twórców. To także próba przybliżenia technik wytwórczych oraz materiałów, z których korzystają w swojej codziennej pracy przedstawiciele różnych zawodów rzemieślniczych. Ze względu na wsparcie promocyjne ze strony Poznań Design Festival w czasie rozmów z twórcami pytaliśmy ich także o interpretację hasła przewodniego wydarzenia, którym w tym roku jest ZAKORZENIENIE. 

Do pierwszej serii reportaży zostały zaproszone 4 poznańskie pracownie.

Introligatornia Lewandowscy

To najstarsza pracownia introligatorska w Poznaniu, która działa nieprzerwanie od 1921 roku. Wieloletnia rzemieślnicza tradycja rodzinna jest obecnie praktykowana przez czwarte pokolenie Lewandowskich. W warsztacie wykonuje się naprawy oraz konserwację dawnych wydawnictw, w tym egzemplarzy antykwarycznych. Ponadto w introligatorni są również wykonywane nowoczesne i innowacyjne oprawy. Jedną z odnóg działalności firmy jest projektowanie i wytwarzanie kart menu dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. 

Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Introligatornia Lewandowscy_Radek Zawadzki


Reklama NEONY Piotr Heinze

Firma, którą obecnie prowadzi Piotr Heinze, jest już dla poznaniaków pracownią kultową. Działa ona w mieście nieprzerwanie od 60 lat. W warsztacie powstają najbardziej rozpoznawalne neony z całej Polski. Mieszkańcom Wielkopolski są znane chociażby szyldy siedziby chóru Poznańskie Słowiki czy restauracji Adria. W pracowni działa także warsztat ślusarski. Piotr Heinze od lat odpowiada za oprawę świetlną krajobrazów miejskich, a jego imponujące archiwum zdjęć i dokumentacji dawnych neonów pozwala na odświeżenie tradycji i zachęca do powrotu do dawnych praktyk reklamowania lokalnych biznesów. 

Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Reklama Neony_Radek Zawadzki
Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Reklama Neony_Radek Zawadzki


SIR B. FANCY BUTTONS

Dominik Górski jest jednym z nielicznych rzemieślników w Polsce zajmujących się projektowaniem i ręcznym wytwarzaniem… guzików. Jego zdobne, niezwykle estetyczne prace charakteryzują dbałość o detal i niepowtarzalne wzornictwo. Poprzez ręczną produkcję guzików Górski wyróżnia się nie tylko na poznańskiej mapie rzemieślników, ale także na tle wszystkich ręcznych wytwórców na terenie całej Polski.

Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Sir B. Fancy Buttons_Radek Zawadzki
Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Sir B. Fancy Buttons_Radek Zawadzki


HADAKI

Studio ceramiczne Magdaleny Kucharskiej od kilku lat działa przy ulicy Garbary w Poznaniu. Pracownia posiada shoowroom, w którym na co dzień można oglądać wytwarzane przez Kucharską obiekty. Hadaki to w dużej mierze naczynia użytkowe o ziemistych kolorach i obłych kształtach. Magda Kucharska tworzy także serię nietuzinkowych figurek. Przestrzeń rzemieślniczki jest powiązana z Galerią Zacnie, w której odbywają się wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne. 

Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Hadaki_Radek Zawadzki
Projekt Pracownie_Poznańscy Rzemieślnicy_Hadaki_Radek Zawadzki

Już wkrótce na naszej stronie ukażą się obszerne reportaże z pracowni – teksty, zdjęcia oraz filmy, które nakręciliśmy u wyżej wymienionych twórców.

Realizacja: Małgorzata Herman i Radek Zawadzki
Na zlecenie Fundacji Made In Art
Koordynacja projektu: Andżelika Jabłońska

Dofinansowane ze środków Miasta Poznania
#poznańwspiera

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Projekt Pracownie

NAPISZ DO NAS

Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Znasz rzemieślnika lub artystę, który podzieli się z nami swoim doświadczeniem, pasją? Napisz do nas!

kontakt@projektpracownie.pl Od 25 maja 2018 roku obowiązuje „RODO”, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osobowych i w sprawie swobodnego... >