Czym jest dla Was zakorzenienie? Co rozumiecie przez inspirację tradycją? Jaki wpływ na Waszą działalność ma miejsce, w którym mieszkacie? Co jest najbardziej fascynujące w pracy rzemieślnika? Te i podobne pytania zadaliśmy wielkopolskim twórcom, którzy są bohaterami cyklu Poznańscy Rzemieślnicy.
Poznańscy Rzemieślnicy to projekt, który zrealizowaliśmy na zlecenie Fundacji Made In Art we współpracy z poznańskim Zaułkiem Rzemiosła. To cykl reportaży z wybranych pracowni rzemieślniczych, które działają na terenie Poznania i od lat są związane z tym miastem. Celem serii jest wprowadzenie odbiorców w przebieg procesu twórczego, a także pokazanie im potencjału i zaplecza lokalnych twórców. To także próba przybliżenia technik wytwórczych oraz materiałów, z których korzystają w swojej codziennej pracy przedstawiciele różnych zawodów rzemieślniczych. Ze względu na wsparcie promocyjne ze strony Poznań Design Festival w czasie rozmów z twórcami pytaliśmy ich także o interpretację hasła przewodniego wydarzenia, którym w tym roku jest ZAKORZENIENIE.
Do pierwszej serii reportaży zostały zaproszone 4 poznańskie pracownie.
Introligatornia Lewandowscy
To najstarsza pracownia introligatorska w Poznaniu, która działa nieprzerwanie od 1921 roku. Wieloletnia rzemieślnicza tradycja rodzinna jest obecnie praktykowana przez czwarte pokolenie Lewandowskich. W warsztacie wykonuje się naprawy oraz konserwację dawnych wydawnictw, w tym egzemplarzy antykwarycznych. Ponadto w introligatorni są również wykonywane nowoczesne i innowacyjne oprawy. Jedną z odnóg działalności firmy jest projektowanie i wytwarzanie kart menu dla branż gastronomicznej i hotelarskiej.
Reklama NEONY Piotr Heinze
Firma, którą obecnie prowadzi Piotr Heinze, jest już dla poznaniaków pracownią kultową. Działa ona w mieście nieprzerwanie od 60 lat. W warsztacie powstają najbardziej rozpoznawalne neony z całej Polski. Mieszkańcom Wielkopolski są znane chociażby szyldy siedziby chóru Poznańskie Słowiki czy restauracji Adria. W pracowni działa także warsztat ślusarski. Piotr Heinze od lat odpowiada za oprawę świetlną krajobrazów miejskich, a jego imponujące archiwum zdjęć i dokumentacji dawnych neonów pozwala na odświeżenie tradycji i zachęca do powrotu do dawnych praktyk reklamowania lokalnych biznesów.
SIR B. FANCY BUTTONS
Dominik Górski jest jednym z nielicznych rzemieślników w Polsce zajmujących się projektowaniem i ręcznym wytwarzaniem… guzików. Jego zdobne, niezwykle estetyczne prace charakteryzują dbałość o detal i niepowtarzalne wzornictwo. Poprzez ręczną produkcję guzików Górski wyróżnia się nie tylko na poznańskiej mapie rzemieślników, ale także na tle wszystkich ręcznych wytwórców na terenie całej Polski.
HADAKI
Studio ceramiczne Magdaleny Kucharskiej od kilku lat działa przy ulicy Garbary w Poznaniu. Pracownia posiada shoowroom, w którym na co dzień można oglądać wytwarzane przez Kucharską obiekty. Hadaki to w dużej mierze naczynia użytkowe o ziemistych kolorach i obłych kształtach. Magda Kucharska tworzy także serię nietuzinkowych figurek. Przestrzeń rzemieślniczki jest powiązana z Galerią Zacnie, w której odbywają się wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne.
Już wkrótce na naszej stronie ukażą się obszerne reportaże z pracowni – teksty, zdjęcia oraz filmy, które nakręciliśmy u wyżej wymienionych twórców.
Realizacja: Małgorzata Herman i Radek Zawadzki
Na zlecenie Fundacji Made In Art
Koordynacja projektu: Andżelika Jabłońska
Dofinansowane ze środków Miasta Poznania
#poznańwspiera