24 września br. w przestrzeni wystawienniczej Pracowni Wschodniej odbyła się premiera wyprodukowanego przez nas filmu dokumentalnego „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce”. To film, który przybliża historię Pracowni Wschodniej, jej założycieli oraz osób, które ją tworzą.
Pracownia Wschodnia to przestrzeń kultury, w ramach której działają cztery podmioty: przestrzeń wystawiennicza, wydawnictwo, pracownia fotografii analogowej oraz warsztat sitodruku. Kolektyw twórczy Pracownia Wschodnia został powołany do życia przez grupę artystów i artystek, entuzjastów rzemiosła artystycznego, ponad 13 lat temu. Początkowo siedziba stowarzyszenia mieściła się w Warszawie przy ulicy Lubelskiej, w okolicach Dworca Wschodniego. Niestety, ze względu na dramatyczne okoliczności związane ze złym stanem budynku kolektyw został wyeksmitowany z poprzedniej lokalizacji i rozpoczął poszukiwania nowego lokum dla siebie. Tak Pracownia Wschodnia trafiła na plac Hallera. Dalsze losy stowarzyszenia wciąż są jednak niepewne. Umowa najmu lokalu z Pracownią Wschodnią kończy się bowiem w grudniu bieżącego roku i nie ma gwarancji, że zostanie przedłużona. Codzienne starania i ogromny remont przestrzeni, który członkowie kolektywu zrealizowali częściowo z własnej kieszeni, a częściowo ze środków zebranych w ramach akcji crowdfundingowej, mogą więc pójść na marne.
Jak to się zaczęło?
Początkowo mieliśmy zrealizować w Pracowni Wschodniej tradycyjny materiał – wywiad, fotoreportaż i krótki zajawkowy film. Niemniej po kilku godzinach spędzonych z ekipą stowarzyszenia byliśmy pewni, że tym razem chcemy zrobić coś więcej. Z jednej strony chcieliśmy zaprezentować działania kolektywu, a z drugiej zwrócić uwagę na problemy podobnych inicjatyw. „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce” opowiada o tym, z jakimi wyzwaniami w codziennej działalności mierzą się samofinansujące się, oddolne przedsięwzięcia. Prezentuje, jak na co dzień wygląda promocja rzemiosła artystycznego i sztuki. Ukazuje rzeczywistość artystów i artystek, aktywistów i aktywistek, którzy poświęcają własne środki, czas i energię dla większej idei. Pokazuje również edukacyjny wymiar takich miejsc i ich wagę dla lokalnej społeczności oraz tkanki miejskiej.
Premiera filmu „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce”
Premierowy pokaz filmu odbył się 24 września w przestrzeni wystawienniczej Pracowni Wschodniej. Produkcja została wyemitowana z rzutnika na jednej ze ścian galerii. Projekcja filmu miała miejsce pośród prac i eksponatów przygotowanych na potrzeby wystawy „Sklep spożywczy”, która znajdowała się wówczas w przestrzeni. Opiekunem ekspozycji był Natan Kryszk. Wśród gości pojawili się nie tylko rezydenci i rezydentki Pracowni Wschodniej, ale także warszawscy rzemieślnicy, artyści oraz sąsiedzi i sąsiadki Pracowni Wschodniej. Byliśmy zachwyceni frekwencją!
DALSZE LOSY PRODUKCJI : TO JEDNAK JESZCZE NIE KONIEC. ZOSTAJEMY PRZY PLACU HALLERA I BĘDZIEMY OBSERWOWAĆ DALSZE LOSY PRACOWNI WSCHODNIEJ. FILM ZOSTANIE OPUBLIKOWANY W INTERNECIE PO DOGRANIU OFICJALNEGO ZAKOŃCZENIA HISTORII, CZYLI PO DECYZJI MIASTA DOTYCZĄCEJ DALSZEJ BYTNOŚCI KOLEKTYWU PRZY PLACU HALLERA.
Wydarzenia towarzyszące – panel dyskusyjny i wystawa „Rękodiaryści”
Po projekcji filmu odbył się panel dyskusyjny „O pracowniach – fakty i mity o miejscu dla wytwórczości w przestrzeni miejskiej”. Dyskusja była prowadzona przez Paulę Makowską ze stowarzyszenia „Z siedzibą w Warszawie”. W rozmowie uczesniczyli: Kasia Rysiak i Paulina Mirowska reprezentujące Pracownię Wschodnią; Kacper Schiffers – jubiler i złotnik z pracowni Schiffers Jewellery oraz Gosia Herman i Marcin Zawadziński z ramienia naszej inicjatywy. Głównymi tematami poruszanymi w ramach panelu były: krótkoterminowe umowy najmu dla pracowni wytwórczych oraz szanse i wyzwania, jaki stoją przez rzemieślnikami i artystami prowadzącymi swoją działałność w Warszawie.
Wydarzeniem towarzyszącym premierze filmu było także otwarcie naszej kolejnej wystawy. Tym razem ekspozycja nosząca tytuł „Rękodiaryści” prezentowała 16 zdjęć rzemieślników przy pracy. Wśród prezentowanych sylwetek znaleźli się warszawscy bohaterowie naszych wywiadów z ostatnich 3 lat m.in. Glinoteka, VOLT IN HOLT, Sega Guitars, Siostry Plotą, czy Koronkowa Robota oraz przedstawiciele poszczególnych departamentów Pracowni Wschodniej tj. PHU Sitex, Oficyny Peryferie czy Foto Pracowni Wschodniej. Współorganizatorem wystawy było stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie”.
Produkcja filmu i promocja – podziękowania
Dziękujemy:
- Stowarzyszeniu „Z siedzibą w Warszawie” za dofinansowanie wystawy, wsparcie promocji wydarzenia i poprowadzenie panelu dyskusyjnego po projekcji.
- NN6T oraz Fundacji Puszka za patronat medialny.
- Agencji Jet Line, która udostępniła bezpłatnie swoje nośników DOOH (także te największe!) na potrzeby promocji premiery.
- Natalii Łajszczak za graficzne wsparcie na wszystkich etapach przedsięwzięcia.
- Wojtkowi Białemu za udostępnienie dodatkowego sprzętu kamerowego na potrzeby realizacji „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce”.
- Michałowi Łapajowi za wykonanie i udostępnienie ujęć placu Hallera z drona na potrzeby realizacji „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce”.
WIELKIE DZIĘKI!
Fot. Radek Zawadzki
Tekst: Małgorzata Herman